Tuotteen kuvaus
Aava on kaunis, bambusta valmistettu riippuva kattovalaisin, jonka muotoilu ja rauhallinen värimaailma sopivat saumattomasti suomalaiseen kotiin. Matrolight Aava on kokonsa ansiosta erinomainen valaisinvalinta esimerkiksi olohuoneeseen tai makuuhuoneeseen.
Valaisimen polttimo-osa jää täysin sen sisällä olevan varjostimen sisään, jonka ansiosta tämä valaisin antaa hyvin pehmeän valon joka ei häikäise.
Huomioithan, että näytön ominaisuudet vaikuttavat siihen, miten kuvien värit toistuvat. Tuotteen värit eivät välttämättä ole identtiset ruudullasi näkyvän sävyn kanssa.
Ripustettava kattovalaisin Aava on paketissaan täysin koottuna, eikä vaadi näin ollen kokoamista. Tämä koskee myös kattokupin sisältöä: hankkiessasi Aava-riippuvalaisimen et joudu itse kasaamaan sähköosia, vaan ne ovat valmiiksi koottuna myös. Asennuksen helppoutta lisää se myös se, että tämä valaisin painaa vajaat kaksi kiloa.
Aava-tuotetiedot lyhyesti
Halkaisija 45 cm, maksimi kokonaiskorkeus 140 cm
Varjostin on bambua
Tähän valaisimeen tarvitset yhden E27-kantaisen lampun Siirry suosituksiin
Helppo, nopea ja turvallinen asentaa valmiiksi liitetyn pistokkeen sekä koukkukiinnityksen ansiosta.
Tarkemmat mitta yms. tiedot löydät Tuotetiedot-välilehdeltä.
Asentaminen
Valmiiksi asennetun pistokkeen ansiosta valaisimen asentaminen kattopistorasiaan on helppoa, ja tätä vaihtoehtoa myös suosittelemme. Välilehdeltä Asentaminen löydät ohjeet asennukseen sekä videolla että tekstinä.
Mikäli sinulla ei ole katossa pistorasiaa vaan ainoastaan johdot ja sokeripala, suosittelemme liittämään johtoihin asennusta varten kattopistokkeen vastakappaleen. Tai jos tuntuu siltä, että se kattopistorasia voisi olla näitä asennuksia huomattavasti helpottava ratkaisu kotiisi, niin kutsu paikalle sähköasentaja asentamaan kattopistorasia. Tälle vaihtoehdolle annamme ehdottomasti suosituksemme.
Tämä valaisin voidaan asentaa tavalliseen kattopistorasiaan tai sellaiseen, jossa on himmennin. Jos sinua kiinnostaa tietää enemmän valaisinten asentamisesta himmentimeen, käy lukemassa blogissamme oleva kirjoitus aiheesta.
Tämä valaisin voidaan asentaa himmentimeen. Himmentimeen asennettaessa tulee valaisimeen valita himmennykseen sopivat polttimot. Löydät himmennettävät, E27-kantaiset polttimot täältä, mutta tälle tuotteelle suositelluista tuotteista pitäisi löytyä vaihtoehtona myös himmenettävä polttimovaihtoehto. Mkäli suositukset puuttuvat, niin tuon edellä mainitun linkin takaa löydät Aavaan sopivia, himmennettäviä polttimoita.
Tarvitsetko myös lampun?
Alta löydät suositukset lampuista, jotka sopivat Matrolight Aava-riippuvalaisimeen. Valitse mieleisesi ja lisää ostoskoriin tarvitsemasi määrä. Polttimovalikoimaamme kuuluu mm. suomalaisen Airamin polttimoita.
Mikäli tuntuu siltä, että kaipaat lisäapua polttimon valintaan, niin lue blogistamme, millaiset lamput valaisimeen kannattaa valita.
.
Nimetön (varmistettu kirjoittaja) –
Valaisin on odotusten mukainen. Kiva koko, ei liian pieni eikä liian iso. Tuo mukavaa pehmeyttä sisustukseen.
Sanna Ristolainen (varmistettu kirjoittaja) –
Pia (varmistettu kirjoittaja) –
Kaisa Murole (varmistettu kirjoittaja) –
Hieno valaisin ja tosiaan odotusten mukainen. Sopii hyvin makuuhuoneeseen ja koko sopiva. Mutta voisiko pakkausmateriaalia vähentää? Etenkin styroksi oli ihan turhaa ja sitä oli liikaa. Styroksi on yksi pahimmista merten roskaajista. Pahvikääreet ja 2pahvilaatikkoa olisi hyvin riittänyt.
Kaisa (varmistettu kirjoittaja) –
Hieno valaisin, toimii hyvin makuuhuoneessa. Olimme erittäin tyytyväisiä valaisimeen, kokokin juuri sopiva. Miinuksena älyttömän iso pakkausjätemäärä, mm. styroksi ja toinen pahvilaatikko mielestäni turha, vähempikin olisi riittänyt suojaamaan lamppua.
ValaisinMarket (store manager) –
Hei,
Ensimmäisessä erässä Aava-riippuvalaisinta oli tosiaan pakkausmateriaalina harmiksemme styroksia. Asiasta keskusteltiin toimittajan kanssa, ja uudessa erässä styroksia ei enää ole.
Ystävällisin terveisin
Kaisa aspasta
Riitta (varmistettu kirjoittaja) –
Todella nopea toimitus. Tuote vastasi kuvausta. Ja mikä parasta asennusvalmis.
Nimetön (varmistettu kirjoittaja) –
Erittäin kaunis ja laadukas bambuvalaisin. Hintansa arvoinen.
Tiina (varmistettu kirjoittaja) –
Ihana valaisin. Odotusten mukainen. Tyylikäs. Helppo asentaakin vielä.
Pia (varmistettu kirjoittaja) –
Kaunis ja toimiva
Kirsi (varmistettu kirjoittaja) –
Hämmästyttävän nopea toimitus. Maanantai aamuna tilasin, torstai aamuna sain. Ihana, kaunis valaisin. Laitoin “keltaisen” polttimon, lämmin valo, joka korostaa bambun sävyä.
Asiakkaan kuva(t):
Nimetön (varmistettu kirjoittaja) –
Leena S. (varmistettu kirjoittaja) –
Sari K. (varmistettu kirjoittaja) –
Kauniinpi kuin kuvassa.