Tuotteen kuvaus
Anna-sarjaan kuuluva turkoosi Matrolight Anna riippuvalaisin tuo varmasti väriä harmaan arjen keskelle. Valaisimen kupu on sisältä valkoinen, joten valo heijastuu tehokkaasti.
Tämä metallista valmistettu kattovalaisin on helppo puhdistaa sileän pintansa ansiosta, ja se sopiikin hyvin esimerkiksi ruokapöydän valaisimeksi. Metallinen varjostin ohjaa valon alaspäin, jonk ansiosta valaisin ei häikäise.
Huomioithan, että näytön ominaisuudet vaikuttavat siihen, miten kuvien värit toistuvat. Tuotteen värit eivät välttämättä ole identtiset ruudullasi näkyvän sävyn kanssa.
Tämä kattovalaisin on helppo koota: kierrä lampunkannassa kiinni oleva laippa irti, sujauta varjostin lampunkantaan ja kiristä laippa takaisin kiinni. Valmis! Voit kiinnittää varjostimen johtoon joko ennen kattoon asennusta tai sen jälkeen.
Asentaminen
Riippulamppu Anna on helppo, nopea ja turvallinen asentaa kattopistorasiaan, sillä:
- Sähköosa, eli kattokuppi, kiinnityslenkki sekä pistoke (tunnetaan myös nimillä pistotulppa ja töpseli) ovat valmiiksi paikoillaan.
- Valaisin ripustetaan kattoon koukusta
Asentamista varten tarvitset
- Pienen ruuvimeisselin kattokupin ruuvin avaamista ja kiristämistä varten
Välilehdeltä Asentaminen löydät ohjeet asentamista varten niin videolta kuin kirjallisenakin.
Mitä jos katossa ei ole kattopistorasiaa?
Jos katossa on ainoastaan johdot ja sokeripala, suosittelemme liittämään johtoihin asennusta varten kattopistokkeen vastakappaleen. Tämä tekee valaisinten asentamisesta jatkossa helpompaa.
Tai jos mahdollista, kutsu paikalle sähköasentaja asentamaan kattopistorasia.
Tämä valaisin voidaan asentaa sekä
- tavalliseen kattopistorasiaan
- sellaiseen, jossa on käytössä himmennin. Tässä tapauksessa myös polttimon tulee olla himmennettävä.
Jos sinua kiinnostaa tietää enemmän valaisinten asentamisesta himmentimeen, käy lukemassa blogissamme oleva kirjoitus aiheesta.
Tarvitsetko myös lampun?
Alta löydät suositukset lampuista, jotka sopivat Anna-riippuvalaisimeen. Valitse mieleisesi ja lisää ostoskoriin tarvitsemasi määrä. Polttimovalikoimaamme kuuluu mm. suomalaisen Airamin polttimoita.
Mikäli tuntuu siltä, että kaipaat lisäapua polttimon valintaan, niin lue blogistamme, millaiset lamput valaisimeen kannattaa valita.
.
Niina Lyijynen (varmistettu kirjoittaja) –
Juuri sellainen kuin halusin, väri on herkullinen ja pistokekiinnitys niin helppo.
Minna Pesonen (varmistettu kirjoittaja) –